Jaki rodzaj opodatkowania dla Twojej firmy?

Nad założeniem firmy zastanawiałeś się już od dawna. Skrupulatnie wybierałeś każdą literę jej nazwy, zakres działalności oraz odbiorcę. Mamy już swój regon, pieczątkę. Co dalej?

Przede wszystkim należy zastanowić się nad bardzo ważną kwestią jaką jest wybór opodatkowania. W przypadku firmy mamy kilka możliwośći. Jednak jeśli źle dobierzemy formę opodatkowania do naszej firmy możemy odnosić dość duże straty, które wpłyną bardzo niekorzystnie na całe działanie przedsiębiorstwa.

Najprostszą formą opodatkowania jest ryczałt ewidencjonowany i karta podatkowa. Formę tych dwóch opodatkowań mogą przyjąć wszelkie zakłady usługowe, wytwórczo- usługowe, a także handlowe.

źródło: nietylko.natemat.pl
źródło: nietylko.natemat.pl

Z czego wynika prostota tych dwóch rozliczeń? Karta podatkowa nie wymaga prowadzenia praktycznie żadnej ewidencji. Płacimy stawki, które są ustalone za cały rok z góry. Kwota zależy oczywoście od kilku czynników i jest dość zróżnicowana.
W drugim przypadku prowadzimy ewidencje przychodów, ale nie jest ona specjalnie skomplikowana i rozbudowana. Podajemy tylko kilka podstawowych danych. Przede wszystkim skupiamy się na przychodach od klientów i każdego miesiąca opłacamy od nich 3%, 5,5%, 8,5%, 17%, 20%. Stopnie oprocentowania zależą od rodzaju działalności.

Kolejną formą rozliczania jest podatek liniowy. Tutaj podstawowa różnica polega na tym, że do Urzędu Skarbowego odprowadzamy podatek od dochodu, a nie od przychodu.

źródło: biznes.interia.pl
źródło: biznes.interia.pl

Czym jest dochód? Jest to nic innego jak różnica pomiędzy wszystkimi przychodami, a kosztami poniesionymi na działalność firmy.
Dochód ukazujemy w księdze przychodów i rozchodów, która w razie przeprowadzania kontroli jest pod ostrzałem urzędników.

Czym jest skala progresywna?
W kwestii skali progresywnej obowiązują nas dwie stawki podatku 18% oraz 32 %. Większa stawka dotyczy bardzo wysokich dochodów rocznych. Szczególnie polecana forma opodatkowania dla wszystkich małych przedsiębiorstw.

Podatek liniowy natomiast charakteryzuje się tym, że każdy kto wybiera taką formę opodatkowania traci ulgi podatkowe czy wariant rozliczenia się z małżonkiem. Opodatkowanie to jest korzystne tylko wówczas, gdy zarabiamy bardzo, bardzo dużo pieniążków.

O czym powinniśmy pamiętać? Raz wybrane opodatkowanie obowiązuje nas przez cały rok kalendarzowy. Zatem kolejnej zmiany możemy dokonać dopiero po 12 miesiącach wybranego rozliczenia.

Ostatnia decyzja dotycząca formy opodatkowania to czas w jakim chcemy się rozliczać. Do wyboru mamy albo miesiąc albo kwartał. Zaliczkę na podatek dochodowy wpłacamy zawsze do 20 dnia danego miesiąca.

źródło: www.bekas.com.pl
źródło: www.bekas.com.pl

Forma opodatkowania jaką wybierzemy obliguje nas oczywiście także do wyboru odpowiedniego PIT-u, zgodnie z którym rozliczymy naszą działalność.
Cała procedura nie jest tak skomplikowana, jak by się mogło wydawać. Wystarczy poprosić o kilka wskazówek księgową obsługującą naszą firmę lub pracownika Urzędu Skarbowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *