Co powinien wiedzieć fryzjer?

Dobry fryzjer to profesjonalista w swojej dziedzinie i najlepszy przyjaciel klienta. Choć fryzjerstwo wydaje się typowym zawodem kobiecym, okazuje się, że jest to tylko stereotyp! Co sprawia, że jest to coraz popularniejsza profesja również wśród mężczyzn? Co musi wiedzieć fryzjer?

Fryzjerstwo – jak zacząć?

Niewątpliwie fryzjerstwo jest coraz chętniej wybieranym przez młode osoby kierunkiem rozwoju. Dlaczego? Może przemawiają za tym prestiż i możliwości? Wydaje się, że kilka lat nauki otwiera drzwi do własnego biznesu, rzeszy klientek i satysfakcjonujących pieniędzy. Czy na pewno? Fryzjer, który poprze swój talent ciężką i rzetelną pracą, nie będzie narzekał na brak klientów. Jak zacząć przygodę z fryzjerstwem?

Po pierwsze niezbędne jest ukończenie szkoły przygotowującej (np. branżowa, technikum czy policealne studium fryzjerskie). Ponadto należy skończyć specjalistyczny kurs, który w przeciwieństwie do rzemieślniczej nauki zawodu nie jest systemem pozaszkolnym, wymagającym ćwiczenia profesji pod okiem mistrza.

Zajęcia w szkole przygotowującej zawierają podstawy niezbędne w zawodzie fryzjera, tj.: informacje bazowe, higienę pracy i praktyczne umiejętności (ćwiczenia prostych oraz bardziej skomplikowanych strzyżeń, modelowania fryzur i koloryzacji).

Nic nie jest w stanie dać większej pewności w wykonywanym zawodzie niż godziny praktyki!

Fryzjer – predyspozycje

Przede wszystkim należy pamiętać, że fryzjerstwo jest zawodem, w którym nie można brzydzić się cudzych włosów – trzeba to po prostu lubić! Jakie cechy powinien posiadać fryzjer?

  • Poczucie estetyki – niezmiernie istotne zarówno przy codziennym wykonywaniu zawodu, jak i wystroju własnego salonu, w którym wszystkie elementy muszą się wzajemnie komponować meble fryzjerskie, dekoracje czy sprzęt i narzędzia do pracy;
  • Zdolności manualne;
  • Kreatywność i wyobraźnia;
  • Indywidualne cechy osobowe – pewność siebie, ambicja, dokładność;
  • Umiejętności miękkie – komunikatywność;
  • Praca pod presją czasu;
  • Stan zdrowia i kondycja fizyczna – istotna jest również świadomość, że jest to praca, w której istnieje ryzyko kontaktu z wieloma chemikaliami zawartymi w kosmetykach. Warto upewnić się, że u fryzjera nie może występuje alergia na określone składniki preparatów. Co więcej, jest to praca wykonywana w pozycji stojącej, która obciąża kręgosłup i nogi.

Zawód fryzjer

Poza standardowymi czynnościami, tj.: cięcia i układanie fryzur oraz koloryzacja, fryzjer powinien mieć wiedzę na następujące tematy:

  • doradzanie w kwestiach odpowiedniej pielęgnacji;
  • wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych;
  • analizowanie struktury włosów, dobieranie pielęgnacji do ich rodzaju;
  • znajomość typów urody i pomoc w doborze koloru włosów;
  • obsługa narzędzi i sprzętu fryzjerskiego oraz umiejętność ich sterylizacji;
  • świadomość o przeciwskazaniach do konkretnych zabiegów;

Kiedy posiadasz określone predyspozycje oraz konkretną wiedzę śmiało możesz otwierać własny biznes! W gabinecie muszą znaleźć się meble do salonu fryzjerskiego, które oddadzą charakter Twojej działalności. Jeśli szukasz solidnych i dobrze wykonanych foteli, pomocników czy myjni fryzjerskich, zajrzyj tutaj: https://modnakaja.pl/pl/meble-fryzjerskie-oferta-48h! Szeroka oferta niewątpliwie umożliwi znalezienie odpowiedniego wyposażenia!

Ile zarabia fryzjer?

Średnie wynagrodzenie miesięczne fryzjera to 2 960 zł – oczywiście wysokość stawki zależy od formy zatrudnienia i uwarunkowań lokalnych.

Fryzjerstwo to zawód ciągłego rozwoju – niezbędne jest ciągłe dokształcanie się, śledzenie trendów fryzjerskich, znajomość technik strzyżenia oraz metod koloryzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *