Czas na freelancera!

Freelancer, czyli tzw. wolny strzelec zawsze działa tak jak chce, bez wkupienia się w łaski swojego szefa, bez konieczności codziennego wstawania do pracy na ustaloną z góry godzinę. Pracuje ciężko, ale tylko wtedy, kiedy rzeczywiście ma na to ochotę lub gdy sam zadecyduje o tym, że warto się nieco wysilić? Tak o freelancerach myśli większość osób. Jak jest naprawdę? Czym charakteryzuje się prawdziwy wolny strzelec? 
Freelancer? Czyli kto, student bez etatu?
Tak do niedawna wiele osób postrzegało pracę freelancerów. Jako stażystów, praktykantów, którzy odbierają zlecenia od różnych firm i jednocześnie nie są zbyt mocno związani z daną firmą.
Dzisiaj zawód odbierany jest juz na szczęście nieco inaczej. Można rzec, bardziej pozytywnie, jest to coraz szersze grono osób, chcących wziąć biznesowe sprawy w swoje ręce.

Freelancerami najczęściej stają się przedstawiciele wolnych zawodów: copywriterzy, graficy, informatycy, którzy najpierw szukają zleceń, a później wykonują je poprzez okazanie faktury lub rachunku. W praktyce: jedna faktura równa się jedno pozytywnie wykonane zlecenie i być może dobra opinia w gronie osób zainteresowanych jego pracą.

Skąd nazwa freelancer?
Sama nazwa wbrew pozorom nie jest zupełnie nowa. Pierwsze wzmianki o freelancerach pochodzą już z początków XIX wieku, kiedy to pisarz Walter Scott w swej powieści Ivanhoe, opisuje średniowiecznego najemnego wojownika, który walczył po stronie każdego, kto sowicie mu za to zapłacił.

Oczywiście od tego czasu do dzisiaj dużo się zmieniło. Przede wszystkim innego rodzaju zlecenia przyjmują współcześni freelancerzy. Teoretycznie osobą o pracy w tym profilu może być architekt, dziennikarz czy programista.
Punktem wyjścia są zainteresowania danej osoby i nabyte umiejętności, które posiada lub których jest się w stanie szybko nauczyć. To one tworzą jego kapitał, kartę przetargową na coraz bardziej konkurencyjnym rynku pracy.

Kto może zostać freelancerem?
Teoretycznie każdy, warto jednak zwrócić uwagę na kilka priorytetowych cech charakteru i osobowości. Przede wszystkim:
– upór w dążeniu do wyznaczonego celu,
– wytrwałość w realizacji nawet tych najdziwniejszych zleceń oraz w ich szukaniu,
– samodyscyplina w kwestii trzymania się terminów i jakości wykonywanych zleceń,
– dobra organizacja pracy – naprawdę,
– chęć rozwoju siebie i swojej marki,
– umiejętność nawiązywania relacji z klientami, nawet tymi najtrudniejszymi w komunikacji,
– kreatywność w działaniu i myśleniu, nieszablonowość i oryginalność,
– cierpliwość.

Czy chciałbyś zostać freelancerem? Droga wolna, zacznij działać i szukaj odpowiedniej firmy. Pamiętaj nic nie przyjdzie samo, a już na pewno nie praca marzeń, która da Ci przy minimalnym nakładzie pracy zarobić przysłowiowy pierwszy milion, albo przynajmniej kilka tysięcy. Działanie i dobra motywacja to w pracy freelancera podstawa sukcesu.

1 komentarz do “Czas na freelancera!

  1. Natalia Odpowiedz

    Freelancerzy to naprawdę spoko ludzie, którym zdecydowanie bardziej zależy na pracy, niż osobom na etacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *