Jak znaleźć pracę – poradnik

Chcesz zmienić pracę? A może dopiero zakończyłeś edukację i szukasz pierwszego zatrudnienia? Ten poradnik jest dla ciebie. Bez znaczenia, jaki powód kieruje cię na rynek pracy, będziesz musiał się na nim odnaleźć i wcale nie musi być to tak łatwe, jak się wydaje. Jednak odpowiednie przygotowanie do poszukiwań z całą pewnością je ułatwi i – kto wie – być może doprowadzi cię do dokładnie takiej pracy, jaką sobie wymarzyłeś.

Nie ograniczaj się

Osoba zaczynająca szukać pracy często ma bardzo mocno sprecyzowaną wizję swojego nowego stanowiska. Dobrze jest wiedzieć, czego się chce, ale im bardziej szczegółowo jesteś w stanie opisać swoje wymarzone zajęcie, tym mniejsza jest szansa, że faktycznie je dostaniesz. Daj sobie większe pole do manewru – szukaj pracy, która będzie nawiązywała do twoich zainteresowań na różne sposoby. Nie bój się też sprawdzać ofert, które z pozoru nie odpowiadają twoim wymaganiom, być może pozytywnie cię zaskoczą.

Ślepy zaułek

Szukanie pracy poza obszarem twoich zainteresowań może okazać się wspaniałą przygodą, oczywiście w przypadku, kiedy odnajdziesz swoje nowe powołanie – takie, którego nigdy byś się nie spodziewał odszukać. Nie oznacza to jednak, że musisz sprawdzać absolutnie każdą ofertę pracy, bo w ten sposób stracisz tylko czas. Jeżeli wolisz pracować w pojedynkę, nie zgłaszaj swojej kandydatury pod ofertami, w których wymagana jest praca zespołowa, bo prędzej czy później będziesz chciał porzucić takie zajęcie i zaczynać poszukiwanie pracy od nowa.

Sięgaj dalej

Kiedy szukasz pracy, próbuj ją znaleźć we wszystkich miejscach. Sprawdzaj oferty zamieszczone w lokalnych gazetach, pytaj znajomych, ale ponad wszystko korzystaj z Internetu, bo właśnie tam znajdziesz więcej niż mógłbyś sobie wyobrazić. Poza tym szukając zatrudnienia w sieci możesz korzystać z wygodnej wyszukiwarki i wielu filtrów, które ograniczą zakres wyników.

Bądź przygotowany

Nie możesz oczekiwać, że potencjalny pracodawca się tobą zainteresuje, jeśli nie dasz mu ku temu powodów. Aby do tego doszło musisz mieć dobrze skomponowane CV, zawierające informacje, które mogłyby zaimponować rekruterowi. Pamiętaj, że na CV często się nie kończy – jeżeli pracodawca wymaga od ciebie napisania listu motywacyjnego, koniecznie go napisz i niech to nie będzie wierna kopia wzoru, który znajdziesz w sieci. Jeżeli nie jesteś w stanie napisać kilku słów uzasadnienia, dlaczego nadajesz się do tej pracy, to zastanów się, czy jesteś odpowiednią osobą na to stanowisko.

Nie trać zapału

Bądź gotowy na to, że szukanie pracy bywa długim i mozolnym procesem, nie tylko ze względu na długość samego procesu rekrutacji, jeśli już znajdziesz odpowiednią ofertę i pracodawca rzeczywiście będzie tobą zainteresowany. Zanim w gąszczu ofert odszukasz taką, na którą chciałabyś odpowiedzieć, również może minąć dość dużo czasu. Nawet to, że ją znajdziesz i wyślesz aplikację, niekoniecznie musi cię przybliżyć do zdobycia zatrudnienia – bo możesz okazać się niewłaściwym kandydatem albo zwyczajnie ktoś cię ubiegnie. Nie zniechęcaj się jednak i ciągle szukaj, bo wciąż pojawiają się nowe ogłoszenia, na które warto reagować.

1 komentarz do “Jak znaleźć pracę – poradnik

  1. Kalina Odpowiedz

    Dość ogólne porady. Trzeba moim zdaniem inwestować w siebie, rozwijać się, uczyć, żeby mieć bogate CV. Z drugiej strony się nie dziwię, bo uczyć kogoś od nowa, kto i tak w końcu się nie będzie się nadawał to strata dla pracodawcy, dlatego ciężko jest znaleźć pracę komuś bez doswiadczenia. Ale poddawać się nie należy, wiem coś o tym, choć trwało to długooooo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *