Nagroda dla pracowników, która nie kosztuje szefa nawet złotówki!

Idealna opcja dla wszystkich tych właścicieli firm, którzy mają przysłowiowego węża w kieszeni. Teoretycznie docenia wkład pracy zatrudnionych u siebie osób. Widzi ile wnoszą do firmy, jak ciężko pracują i ile mają do zrobienia. Niestety nie na tyle, by móc wypłacić im dodatkowe pieniądze. W rezultacie zastanawiasz się zatem w jaki inny sposób możesz nagrodzić swoich pracowników tak, by każda ze stron była zadowolona!

Najczęstsze metody nagradzania swoich pracowników
Zacznij od analizy swojego budżetu. Oceń, ile dodatkowych pieniędzy firmowych możesz poświęcić na wynagrodzenia, ile na kursy i szkolenia i wreszcie, czy w ogóle da się coś z budżetu firmowego wysupłać na ten cel?
Benefity mogą mieć bowiem różną postać. Pieniądz cieszy najmocniej? Nie zawsze. Chyba, że wręczysz w kopercie kilka dodatkowych stówek każdego miesiąca. Jeśli twojej firmy na to nie stać pomyśl o czymś, co sprawi podobnie dobre wrażenie, a jednocześnie nie nadszarpnie firmowego konta.

źródło: pinterest.com
źródło: pinterest.com

Może nieco bardziej elastyczny czas pracy?
Na to pracownicy dają się nabrać najszybciej. Wystarczy, że pozwolisz swojemu pracownikowi chociaż jeden dzień w tygodniu przyjść na godzinę 10.00 zamiast 8.00. Wyśpi się i od razu będzie miał lepszy humor.
A może wcześniejsze wyjście? Otóż to. Pracownik zachowa równowagę pomiędzy czasem spędzonym na przyjemnościach i na pracy. Jednocześnie załatwi kilka ważnych spraw, odświeży kontakt ze znajomymi. W rezultacie, będzie zadowolony.
Liczy się efekt, nie ilość czasu spędzonego w pracy. Jeśli zatem widzisz, że twój pracownik wywiązuje się zawsze na czas z powierzonych mu zadań nie trzymaj go na siłę w firmie. Pozwól od czasu do czasu na pracę zdalną. Tym bardziej jeśli specyfika twojej firmy i wykonywane przez niego działania na to pozwalają.

Wspaniała robota! Wykonałeś to na medal!
Pochwały sprawiają, że pracownik czuje się doceniony i wyróżniony. Jeśli zatem rzeczywiście wykonała jakąś pracę sumiennie i dobrze, może warto byłoby to zaznaczyć na spotkaniu wszystkich pracowników danego działu?

Ciekawe urozmaicenie czasu pracy
Jeśli Twój pracownik poczuje się w swoim miejscu pracy dobrze będzie chciał spędzać tam więcej czasu. Tym samym wykaże się prawdopodobnie dużo większym zaangażowaniem i chęcią wykonywania wszystkich działań. Co możesz zrobić? Zadbaj o dobre zaplecze socjalne: miejsce w którym będzie można przygotować posiłek, zjeść dobry obiad, napić się kawy z ekspresu, wyprostować kości, a nawet pograć w lotki. Im przyjemniejsza będzie przerwa pomiędzy poszczególnymi obowiązkami tym lepiej.
Wreszcie, raz na jakiś czas zorganizuj wyjście firmowe, wycieczkę. Tego typu atrakcje wspaniale integrują zespół i pozwalają na lepsze poznanie pracownika.

Spuść nieco ze smyczy
Jeśli twoi podwładni będą się czuli jak w klatce lub na smyczy nie będą zadowoleni z firmy. Chcesz ich dodatkowo nagrodzić? Pozwól od czasu do czasu na luźny strój, nie nakazuj odnoszenia się do swojej osoby przez pan, pani. Luźne podejście potrafi sprawić cuda.

Żyj razem z pracownikiem
Co to oznacza? Mianowicie, zwracaj uwagę na ważne wydarzenia jakich on doświadcza. Jeśli ostatnio urodziło mu się dziecko, zapytaj o wybrane dla niego imię. Jeśli zmarła mu bliska osoba złóż osobiste kondolencje, wybierz się na pogrzeb. Jeśli ma urodziny, złóż życzenia. Pracownik powinien poczuć, że zależy ci na nim, również jako na sobie prywatnej.

A może garść magicznych słówek?
Wystarczy? powiedzieć mu ?dziękuję?. I nie musi być to przekazane w oficjalnej formie, na forum publicznym. Wystarczy poświęcić pracownikowi chwilę uwagi i najzwyczajniej podziękować mu za ciekawy pomysł, wykonanie danego zadania, czy osiągnięcie godnego pochwały wyniku.

źródło: pinterest.com
źródło: pinterest.com

Choć składniki pieniężne są nieodzownymi elementami wynagrodzenia całkowitego, należy pamiętać, że w jego skład wchodzi również szereg różnorodnych benefitów. Powyższe propozycje powinny zatem pomóc w opracowywaniu kompleksowych strategii wynagradzania bez konieczności zwiększania założonego budżetu. Nie tylko nie obciążą one kieszeni pracodawcy, ale korzystnie wpłyną na poziom motywacji i efektywności twoich pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *