Największe obiekty biurowe stolicy

Warszawa, jak na stolicę przystało, wybija się na tle innych miast. W kwestii wieżowców, w głównej mierze odgrywających rolę biurowców, Warszawa wybija się również na tle innych stolic. Nie bez powody nazywa się ją niekiedy europejskim centrum biznesu.

Warszawa z wieżowców słynąca

Paryż słynie  z muzeów, Madryt słynie z corridy, a Praga słynie z zabytkowej architektury. Pytanie z czego słynie Warszawa nasuwa generalnie jedną odpowiedź ? z wieżowców. Nie chodzi jedynie o monumentalny Pałac Kultury i Nauki, czy interesującą Złotą 44, zwaną potocznie Orłem, ale również o biurowce. Gdy portal PropertyNews.pl opublikował listę 10 największych obiektów biurowych w kraju, okazało się, iż wszystkie znajdują się właśnie w Warszawie.

Biurowce w Warszawie

Warsaw Financial Center to pierwszy nowoczesny biurowiec Warszawy. Znajduje się przy ul. Emilii Plater. To właśnie on zapoczątkował powstanie Centralnej Dzielnicy Biznesowej w Warszawie. Również pod względem architektury okazał się przełomowy jako jeden z pierwszych obiektów postmodernistycznych w Warszawie. Liczy 144 metry, a z iglicą 165 metrów. Powstał w roku 1998. 50,000 metrów kwadratowych zajmują biura rozmieszczone na 32 poziomach.

Rondo 1 to czołowy biurowiec Warszawy. Znajduje się przy Rondzie ONZ. Jako pierwszy biurowiec w Warszawie otrzymał prestiżowy certyfikat LEED Gold. Ponadto posiada klasę AAA przyznawaną budynkom o ciekawej architekturze, nowoczesnym wyposażeniu oraz prestiżowej lokalizacji. Liczy 192 metry, a do dachu 159 metrów. Kosztujący 200 milionów budynek stawiano w latach 2004-2006. Na 40 piętrach znajduje się 61,000 metrów kwadratowych powierzchni biurowych.

Warsaw Spire to na stan obecny najwyższy biurowiec Warszawy. Znajduje się na pl. Europejskim. Na kompleks składają się trzy budynki. Boczne posiadają wysokość 55 metrów. Środkowy i najbardziej rozpoznawalny posiada 220 metrów, a do dachu 180 metrów. Koszt stawianego w latach 2011-2016 Warsaw Spire wyniósł 350 milionów. 60,000 metrów kwadratowych powierzchni biurowych mieści się na 49 kondygnacjach.

Varso to planowany najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej. Zdetronizuje zatem warszawski Pałac Kultury i Nauki oraz Orła, a także wrocławski Sky Tower, a nawet londyński Sharp. Znajdzie się przy ul. Chmielnej. Za projekt odpowiada renomowany Foster + Partners. W zamierzeniach liczy 230 metrów do dachu, a łącznie z iglicą 310 metrów. Budowa ruszyła w 2016 roku a zakończy się w roku 2020. 53-piętrowy obiekt zajmą biura.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *