Jeśli w domowym budżecie brakuje Ci funduszy, a marzysz o upragnionym urlopie albo kupnie nowego telewizora to zastanów się wyrobieniem karty kredytowej. Oferta banków jest bardzo duża, dlatego w tym artykule przedstawimy Ci na co zwrócić uwagę przy wyborze karty.

Karty kredytowe na zasadzie pożyczki umożliwiają dostęp do gotówki, której nie ma na rachunku. Bank na podstawie comiesięcznych dochodów określa wysokość ograniczenia.

Poniżej przedstawiamy Ci listę rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę podczas wyborze karty kredytowej (porównaj w Direct.Money.pl).

Opłata za wydanie oraz użytkowanie karty

W zależności od tego jaki rodzaj karty kredytowej wybierzemy będziemy zobowiązani do uiszczenia opłaty za wydanie karty. Wiele banków oferuje darmowe karty kredytowe, za których wyrobienie nie zapłacimy ani złotówki. Oczywiście takie karty mają swoje ograniczenia i nie oferują zbyt wiele, jednak do zwykłego użytku jak najbardziej wystarczają. Banki oferują również karty kredytowe partnerskie, które mogą przynieść nam wiele korzyści, przykładowo karta mBank VISA CREDIT oferuje nam rabaty zniżkowe nawet do 55% u wybranych partnerów, np. Levi?s. Dla najbardziej ekskluzywnych klientów banki przygotowały prestiżowe karty kredytowe, które mają wysokie limity kredytu, bo wynoszą one nawet 200 000 zł.

Opłaty za użytkowanie karty przeważnie są naliczane w przypadkach, kiedy z kart nie korzystamy. Jeżeli będziemy regularnie dokonywać transakcji i terminowo spłacać swoje zadłużenie to nie mamy się o co martwić. Jednak zalecamy dokładnie zapoznanie się z warunkami w konkretnym banku.

Oprocentowanie karty kredytowej

Koszt długu to jeden z najważniejszych kryteriów przy wyborze karty kredytowej. Z teorii każda karta ma własne oprocentowanie, lecz w teorii wygląda to tak, że wszystkie karty mają zbliżone do siebie oprocentowanie. W większości przypadków oprocentowanie wynosi 4-krotność stopy lombardowej NPB (2.5%). Ograniczenie jest ustalone odgórnie i instytucje bankowe muszą się do niej zastosować, dzięki czemu maksymalna stawka, jaką mogą zażądać banki wynosi 10% w skali roku.

Płatność zbliżeniowa

To transakcja bezgotówkowa pozwalająca na dokonanie płatności na kwotę nie większą niż 50 zł bez wymogu podawania kodu PIN podczas dokonywania transakcji. Jeżeli mamy zamiar często robić drobne zakupy w sklepie to warto wybrać taką kartę, która oferuje nam płatności zbliżeniowe. We wszystkich bankach mamy możliwość ustalenia dziennego limitu takich płatności.

Uregulowanie długu na karcie

Spłata zadłużenia może odbyć się na dwa sposoby ? albo spłacimy całość na raz, albo rozłożymy to na raty. W przypadku pożyczki pieniędzy na konkretny cel klient może starać się o rozłożenie długu na raty na podobnych zasadach jak spłata kredytu gotówkowego.

Ubezpieczenie karty kredytowej

Ubezpieczenie jest opcją dodatkową, na którą warto zwrócić uwagę oraz którą szczególnie polecamy. Zabezpieczy nas to w przypadku zgubienia karty albo utraty pracy, co może skutkować dodatkowymi opłatami (zgubienie karty kredytowej to koszt około 150 euro) albo niezdolnością do spłaty długu.

 

 

1 komentarz

  1. Karta kredytowa to chyba najlepsze rozwiązanie, gdy pilnie potrzebujemy pieniędzy. Na pewno o wiele wygodniejsze, niż proszenie znajomych o pożyczkę.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.Required

Możesz użyć tych atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

You May Also Like to Read