Żakard, satyna, krepa, batyst, szyfon – rodzaje tkanin jedwabnych

Zabierając się za szycie czegokolwiek należy najpierw zapoznać się z materiałami, których chce się użyć. Jednymi z najbardziej znanych tkanin są tkaniny jedwabne. Warto zatem dowiedzieć się o nich jak najwięcej i nauczyć się rozróżniać jakie są ich rodzaje.

Jedwab ? kilka informacji

Od ponad 5000 lat surowiec ten jest znany i wykorzystywany przez człowieka. Odkryty został w Chinach, gdzie po dzień dzisiejszy jego produkcja jest bardzo intensywna. W dzisiejszych czasach jednak hoduje się go również w Europie oraz Japonii. Włókno to uzyskiwane jest z oprzędów gąsienic jedwabnika morwowego bądź dębowego, z czego tylko ten pierwszy jest hodowlany i to surowiec z jego oprzędów jest częściej wykorzystywany podczas szycia tkanin. Ten rodzaj jedwabiu jest bowiem cieńszy i bardziej połyskliwy.

Ogólne właściwości jedwabiu

Ten rodzaj tkanin jest niezwykle odporny na wszelkie rozciąganie, ale tylko kiedy jest suchy. To ważne, aby pamiętać, że podczas prania jedwab potrzebuje specjalnego traktowania. Ponadto materiał ten jest sprężysty, dzięki czemu nie gniecie się ? czyni go to idealnym wyborem przy wielu szytych kreacjach. Jedwab jest również niesamowicie higroskopijny. Potrafi wchłonąć około 30 procent wody. Dodatkowym atutem jest również to, że nie uczula oraz nie jest łatwopalny. Bardzo ważne dla tego materiału jest także to, że zatrzymuje doskonale ciepło.

Na co uważać?

Niestety, jak każdy materiał, jedwab posiada również kilka wad. Przede wszystkim starzeje się, dlatego po jakimś czasie może zżółknąć i stracić na wytrzymałości. Ponadto nie jest kompletnie odporny na popularne szkodniki ? mole. Również z pleśnią sobie nie poradzi. Decydując się na ubrania z tkaniny jedwabnej należy również pamiętać o tym, że materiał ten jest wrażliwy na promienie słoneczne, dlatego nie powinno się go na niezbyt długo narażać, ponieważ jego włókna zostaną osłabione. Wiele zależy także od jakości materiału, jeśli będzie dobry to może być bardziej odporny i posłuży Ci dłużej. Nie wszędzie uda się jednak nabyć dobrą tkaninę w odpowiedniej cenie.

Gdzie najlepiej zakupić tkaniny?

Wybór często jest ogromny, jednak dobrze jest znaleźć zaufany i porządny sklep. Warto przeszukać również Internet, ponieważ właśnie tam można trafić na bardzo atrakcyjne oferty. Nie masz pojęcia, gdzie zacząć szukać najlepszych tkanin w okazyjnych cenach? Sprawdź tutaj. Sklep ten z pewnością Cię nie zawiedzie.

Rodzaje tkanin jedwabnych

Z surowca, jakim jest jedwab, można stworzyć kilka różnych tkanin. Są to m.in. żakard, satyna, krepa, batyst, szyfon. Czym one się różnią?

Satyna

Jest to bardzo delikatny materiał, którego używa się głównie do szycia pościeli, dekoracji a czasami sukienek. Satyna jest elegancka i bardzo dopasowana. W lecie materiał ten potrafi dać bardzo przyjemne uczucie chłodu.

Żakard

Stworzony z wielu kolorowych nitek, przez co niezwykle charakterystyczny. Rzadko produkuje się z niego odzież, jak najbardziej nadaje się jednak do różnych ozdób. Żakard również jest niezwykle elegancki, ale można go także nazwać po prostu nietypowym i ciekawym materiałem.

Krepa

Posiada interesującą, ziarnistą strukturę. Materiał ten nie jest jednorodny, można spotkać go o różnym składzie oraz grubości. Krepa jest raczej matowa niżeli błyszcząca. Produkuje się z niej głównie sukienki, żakiety i różne stroje. Charakterystyczne dla niej jest to, że miękko się układa i jest dosyć sprężysta.

Batyst

Materiał ten prezentuje sporo zalet, dlatego jest bardzo lubiany przez krawców i projektantów. Batyst charakteryzuje się sporą przejrzystością, zwiewnością oraz matowy, białawy wygląd. Ponadto doceniany jest za to, że jest przyjemny w dotyku a na ciele dalej miłe, chłodne uczucie. Szyje się z niego głównie niewymyślne projekty sukienek, falbany, zasłony czy też marszczenia.

Szyfon

Używa się go głównie do produkcji bielizny bądź szali. Czasami wykorzystywany jest przy szyciu dodatków, ozdób oraz sukni. Szyfon jest cienki, zwiewny i prześwitujący. Czyni go to materiałem niezwykle delikatnym, ale także romantycznym. Rzeczy zrobione z tej tkaniny są bardzo efektowne.

Każdy rodzaj tkaniny jedwabnej jest inny i warto wziąć podczas zakupu materiałów. Żakard czy szyfon? A może batyst? Choć wszystkie podchodzą od tego samego surowca to posiadają zupełnie inne właściwości i nie każdy będzie odpowiedni do wymarzonej kreacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *