Zdjęcie do CV – jakich błędów warto unikać?

Chociaż zdjęcie nie jest najważniejszym elementem CV – rekruterzy przywiązują większą wagę do opisu doświadczenia i umiejętności – nie należy zupełnie bagatelizować kwestii jego doboru. Odpowiednia fotografia może pomóc zbudować wizerunek wzbudzający zaufanie i dopełniać informacje zawarte w dokumentach kwalifikacyjnych. Jakich błędów należy unikać, aby nie narazić się na śmieszność i nie zostać zapamiętanym jako osoba zwracająca uwagę swoim brakiem profesjonalizmu?

Zdjęcie o kiepskiej jakości

Jeśli decydujemy się na zamieszczenie fotografii w CV, powinniśmy zadbać o to, by nasza twarz była widoczna dla rekrutera. Skoro postanowiliśmy zaprezentować swój wizerunek, nie załączajmy rozmazanego, niewyraźnego zdjęcia, na którym rozedrgane piksele maskują nasze rysy.  Warto zatroszczyć się o wysoką jakość zdjęcia. Dobrym rozwiązaniem okazuje się przykładowo skorzystanie z usług fotografa albo poproszenie o pomoc naszego znajomego – pasjonata fotografii. Unikajmy także dołączania do CV zdjęć prezentujących całą sylwetkę. Lepiej sprawdzi się portret skupiający się na dokładnym uwidocznieniu twarzy i oczu.

 Nieodpowiednie tło

Jeśli na drugim planie pojawia się zbyt wiele elementów, odciąga to uwagę od naszej twarzy – najważniejszego punktu zamieszczonej fotografii. Lepiej zrezygnować ze zdjęć pochodzących z prywatnych albumów dokumentujących spotkania rodzinne, wesela, imieniny albo wakacyjne wyjazdy. Zamiast nich wybierajmy fotografie o jednolitym, stonowanym tle – jasnoniebieskim, szarym albo białym.

Wycinanki

Na zdjęciu dodanym do CV powinien znajdować się wyłącznie kandydat. W związku z tym trzeba unikać fotografii, na których widoczna jest również druga osoba. Wystrzegajmy się amatorskiego wycinania innych ludzi ze zdjęcia przy pomocy programów graficznych. Jeśli na ramieniu kandydata spoczywa czyjaś ręka, z pewnością nie umknie to uwadze rekrutera. Co więcej, mimo najlepszych chęci, możemy stać się obiektem żartów.

Zbyt poważne zdjęcie

Wklejając do CV portret, na którym wyglądamy smutno albo zbyt poważnie, prawdopodobnie zostaniemy odebrani jako osoby ponure i przygnębione. Delikatny uśmiech ociepli nasz wizerunek – dzięki niemu zaprezentujemy się jako ktoś uprzejmy, pogodny i bardziej otwarty. Fotografie w czerni i bieli, szczególnie gdy są bardziej artystyczne niż typowo oficjalne lub biznesowe, także lepiej zachować w prywatnych zbiorach.

Dopasuj zdjęcie do sytuacji

Musimy pamiętać, że zdjęcia dołączone do CV są bardzo czytelnym komunikatem. Jeśli nawet nasz portret nie spełnia wymogów specyficznej sytuacji, jaką jest proces ubiegania się o pracę, prawdopodobnie przekreśli to nasze szanse na uzyskanie posady, o jaką się ubiegamy. Zdjęcia z „dzióbkiem”, śmieszną miną albo w wyzywającym stroju wpływają na niekorzyść kandydatów. Rekruterzy w najlepszym wypadku potraktują je jako zabawną wpadkę, w najgorszym – uznają je za nietaktowne albo wręcz obraźliwe.

Zdjęcie załączone do CV powinno uzupełniać informacje podane w dokumencie aplikacyjnym i wspomagać kreowanie wizerunku profesjonalisty. Warto zatem zadbać o jego jakość i właściwą formę, upewniając się przy tym, że fotografia współgra z treścią CV i nie ukazuje nas w niekorzystnym świetle.

Poszukujesz pracy w Gdańsku? Sprawdź oferty na: https://praca.money.pl/praca-gdansk-m1.html.

 

 

 

 

1 komentarz do “Zdjęcie do CV – jakich błędów warto unikać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *