Zmiany w podatku VAT 2019 – wszystko, co musisz widzieć

Już od początku roku podatników czekają istotne zmiany. Sprawdźmy najważniejsze modyfikacje wdrożone przez Ministerstwo Finansów. Przeczytaj artykuł i przygotuj się na zmiany w podatku VAT.

Modyfikacja zasad zwrotu podatku VAT – wniosek o zwrot niepotrzebny

Zmiany wiążą się z brakiem konieczności dołączania do VAT-7 umotywowanego wniosku o zwrot podatku, a także wniosku o zwrot w przyspieszonym terminie. Opisany obowiązek przysparzał przedsiębiorcom wiele kłopotów w przedstawianiu uzasadnienia wnioskowania o zwrot VAT. Na szczęście nie trzeba już martwić się tą formalnością. Co ważne, zmiana dotyczy dopiero deklaracji składanych za okres od stycznia 2019 roku. W celu zadeklarowania przyspieszonego zwrotu VAT wystarczy podczas generowania deklaracji uzupełnić pole 57 (kwota do zwrotu na rachunek wskazany przez podatnika) i 59 (kwota zwrotu w terminie 25 dni).

Likwidacja deklaracji VAT – nowy plik JPK_VAT zamiast deklaracji VAT od połowy 2019 roku

Zapowiedziana, lecz jeszcze niezatwierdzona zmiana wiąże się z likwidacją deklaracji VAT na rzecz wysyłanych co miesiąc rozszerzonych plików JPK_VAT (potocznie obecnie nazywanych jako JPK_VDEK). Pliki te obowiązują już obecnie, ale od lipca 2019 roku ich zawartość zmieni się tak, by wykazywały również informacje dotychczas zawarte w VAT-7 czy VAT-7K. Zmiana łączy się również z powstaniem tzw. CRF czyli Centralnego Rejestru Faktur. Właśnie do niego będą trafiać informacje na temat wystawionych przez przedsiębiorców faktur. Kwestie związane z optymalizacją podatkową sprawdzisz pod adresem https://www.zustoniemus.pl. Dowiesz się tam również, jak nie płacić zusu lub jak obnizyć zus w firmie, a także zgłębisz temat, jakim jest spółka zoo bez zus.

PEF i elektroniczna faktura ustrukturyzowana – faktura elektroniczna w zamówieniach publicznych

W pierwszym kwartale 2019 roku zaczyna funkcjonować Platforma elektronicznego fakturowania. Wszystkie instytucje publiczne będą musiały być gotowe na przyjęcie e-faktur w postaci ustrukturyzowanej. Przedsiębiorcy mogą z kolei wystawiać takie e-faktury ze schematem spełniającym wymagania normy unijnej i wysyłać je za pośrednictwem systemu wfirma.pl. Jak wystawić taką elektroniczną fakturę? Dokument wystawia się za pomocą zakładki przychody. Wystawione w systemie wfirma.pl e-faktury VAT posiadają automatycznie zapisany format elektronicznej faktury ustrukturyzowanej.

Skrócenie terminu ulgi na złe długi ze 150 do 90 dni

Modyfikacje przepisów wiążą się ze skróceniem terminu uprawniającego sprzedawcę, który nie otrzymał zapłaty za wystawioną przez siebie fakturę, do korekty zapłaconego od tej transakcji podatku. Dotyczy to wyłącznie relacji firma – firma. Sprzedawca czeka jedynie 90 dni od daty terminu płatności określonego na fakturze. Oznacza to, że dłużnik szybciej będzie musiał dokonać korekty na minus VAT odliczonego od faktur, których nie zapłacił w ustawowym terminie.

Zmiany w podatku VAT w 2019 przyniosły szereg modyfikacji. Wprowadzone regulacje mają usprawnić rozliczenia i ułatwić przedsiębiorcom kwestie księgowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *