Kiedy założyć jednoosobową działalność gospodarczą

O byciu szefem dla siebie samego marzy wciąż niejeden Polak. Coraz popularniejsze staje się rozwiązanie samozatrudnienia, które wiąże się z obowiązkiem prowadzenia działalności gospodarczej. Najczęściej wybieraną formą prawną na prowadzenie własnego biznesu stała się jednoosobowa działalność gospodarcza. Wiąże się to z pewnymi wydatkami, ryzykiem oraz ogólnymi informacjami, które przed podjęciem tego kroku musisz wiedzieć.

Kiedy warto założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Coraz więcej ludzi decyduje się na otworzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Niektórych zmusza do tego sytuacja zawodowa, ponieważ wymagają tego pracodawcy. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że korzyści wynikające z samozatrudnienia są obustronne. Jak skorzysta z tego osoba decydująca się na założenie firmy? Kiedy warto zdecydować się na ten krok? Jakie plusy mogą do tego zachęcić?

Swoboda działania

Pracujesz od 8 do 16 czy od 9 do 17? Chcesz w swoim życiu zmian? Zacznij od decydowania o samym sobie i swojej pracy. Jeśli chcesz zostać dalej na etacie, to z przełożonym na pewno dojdziesz do porozumienia i kompromisu. Samozatrudniony ma o tyle lepiej, że może sam decydować o tym, ile i w jaki sposób pracuje. Sam sobie wyznacza czas pracy.

Lepsze zarobki

Pamiętaj, że pracodawca obniża koszty i dzięki temu, jeśli przejdziesz na własną działalność, może Ci zaproponować wyższe wynagrodzenie, niż wtedy, kiedy byłeś na zwykłej umowie o pracę. Przemyśl to, wyjdziesz na tym na pewno lepiej. Co więcej, masz jeszcze swoją działalność.

Sprawy podatkowe i ZUS-y

Musisz trochę przejąć władzę nad sprawami podatkowymi, nad którymi do tej pory nie miałeś większego panowania, ponieważ nie musiałeś im poświęcać czasu. Jednak są korzyści i z tego. Jakie?

– Zatrudniasz sam siebie, więc wszystkie wydatki związane z działalnością możesz wliczyć do kosztów uzyskania przychodów. To obniży Twój dochód, co w konsekwencji obniży kwotę podatku do zapłacenia.

– Jesteś lub właściwie będziesz, jeśli się zdecydujesz, w pełni przedsiębiorcą, a więc masz prawo do wyboru formy opodatkowania. Przeanalizuj na spokojnie i wybierz najkorzystniejszą dla Ciebie formę. Zawsze znajdą się jakieś ulgi i warunki preferencyjne, z których będziesz mógł skorzystać jako właściciel firmy. Zwróć na to uwagę.

– Możesz zostać czynnym podatnikiem VAT, więc od wszystkich rzeczy zakupionych do firmy i na potrzeby działalności będziesz mógł odliczyć podatek VAT.

– Do tej pory płacenie składek ZUS należało do Twojego pracodawcy. Teraz to się zmieni. Jednak nie taki diabeł straszny, jak go malują. Płacone składki są stałe, niezależnie od tego, jaki dochód uzyskasz. Co więcej, na początku drogi zakładając jednoosobową działalność gospodarczą, masz prawo skorzystać z preferencyjnej składki ZUS. Przez 6 miesięcy opłacasz tylko składkę zdrowotną, a później przez kolejne 2 lata obniżone składki na ubezpieczenie społeczne.

Spełnienie zawodowe

Pracodawca ogranicza Cię z pomysłami i nie pozwala ich wdrażać w plany wtedy, kiedy Ty chcesz i uważasz to za słuszne? Już nie musi Cię to krępować. Najważniejsze, żeby robić, co się lubi i osiągać z tego dochód. Nie każdy to potrafi i nie każdy może sobie na to pozwolić. To marzenie wielu osób. Jeśli masz możliwość działania w obszarze swoich zainteresowań, to na pewno rozwinie to Twoje dotychczasowe pasje i spełni Cię zawodowo. Być może tego brakowało Ci w dotychczasowej pracy.

Inne dodatki

Warto również pomyśleć o jednoosobowej działalności gospodarczej, ponieważ masz możliwość otrzymania dotacji z Urzędu Pracy lub dofinansowania z Unii Europejskiej. Nie zostajesz z problemem sam. Pomoc od Państwa, mimo „papierkowej roboty” jest. Naprawdę warto. Kwota na start, w zależności od tego, czym działalność będzie się zajmowała, będzie dla jednych wystarczająca, dla drugich za mała, ale docenić pomoc trzeba.

Podsumowanie

Nikt nigdy za Ciebie nie zdecyduje, kiedy będzie właściwy moment na założenie własnej działalności. Jeśli uważasz, że jest to czas na zmiany, to po prostu działaj. Wytrwałość i niezależność pozwolą spełnić Ci się w tej formie zatrudnienia. Jak każda, ma ona swoje plusy i minusy. Powyżej przedstawiliśmy kilka zalet, dla których warto przemyśleć, czy jest to odpowiedni moment na zmiany, których być może właśnie potrzebujesz. Polska pod względem liczby jednoosobowych działalności gospodarczych stoi bardzo wysoko wśród europejskich krajów. To musi o czymś świadczyć.

1 komentarz do “Kiedy założyć jednoosobową działalność gospodarczą

  1. Bartosz Krzywański Odpowiedz

    Lepsze zarobki? Nie rozumiem przechodzenie na j.d.g. tylko po to by pracować u kogoś u kogo pracowaliśmy na etacie, ale na zasadach B2B. Poza tym prowadząc działalność sam za siebie płacisz wszystkie związane z tym daniny, co od czasów Nowego Bur*elu strasznie się pokaszaniło. Generalnie bycie przedsiębiorcą w Polsce jest znacznie trudniejsze niż praca na etacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *