Dezynfekcja w salonie tatuażu – wszystko, co musisz widzieć

Salony tatuażu to miejsca, w których dochodzi do bezpośredniego kontaktu pracowników z klientami. Zasady bezpieczeństwa, higiena i sterylizacja są konieczne, by dbać o własne zdrowie i chronić swoich klientów. Tatuatorzy powinni stosować nie tylko autoklawy i inne profesjonalne sprzęty do sterylizacji narzędzi, ale także dezynfekować swoje miejsce pracy. Z pomocą przychodzą specjalne środki dezynfekcyjne.

Dezynfekcja w salonie tatuażu

Tatuaże już dawno stały się popularne wśród ludzi o różnych zainteresowaniach oraz wykonujących różne zawody. Ozdabianie ciała rysunkami i malowidłami sięga odległych czasów – już w epoce jaskiniowej nanoszono na ciała podobieństwa zwierząt i sceny z polowań. Perfekcyjna higiena raczej nie była wtedy wymagana i cały proces tworzenia tatuaży odbywał się w prymitywnych warunkach. Dzisiaj sprawa wygląda zupełnie inaczej, klienci wymagają od salonów bezwzględnego przestrzegania zasad higieny i wybierają miejsca, co do których mają pewność, że są bezpieczne.

Co dezynfekować w studiu tatuażu?

Ważnym punktem dezynfekcji jest wybór odpowiednich środków. Obszary, które powinny podlegać częstej dezynfekcji to:

  • fotele/łóżka do tatuowania

Wydaje się oczywiste, że miejsca, które mają bezpośredni kontakt ze skórą klienta, powinny być dezynfekowane po każdej sesji tatuatorskiej. Odpowiednio dostosowane meble fryzjerskie, sprawdzą się także w salonie tatuażu, znajdziesz je na https://modnakaja.pl/pl/meble-fryzjerskie-oferta-48h. Pomimo zabezpieczenia, jakimi są jednorazowe maty, miejsca te wymagają użycia środków bakterio- i grzybobójczych, ponieważ niezwykle łatwo doprowadzić do zakażenia nawet przez krótki kontakt skóry z powierzchnią fotela. Powierzchowne wycieranie łóżek chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym to za mało. Tatuator powinien używać bezaldehydowych środków dezynfekujących, które skutecznie dbają o bezpieczeństwo klientów.

  • stanowisko tatuatorskie

To obszar, gdzie znajdują się wszystkie narzędzia, blaty, stoliki, szafki i inne meble, gdzie odkłada się produkty wykorzystywane do tworzenia tatuażu. Wszystkie te miejsca powinny być czyszczone z kurzu, ale także dezynfekowane po każdym kliencie, ponieważ mają bezpośredni kontakt ze skórą.

  • podłogi

Na podeszwach butów przenosimy wszelkie zanieczyszczenia, ale także wirusy i bakterie, dlatego mycie i odkażanie podłóg w salonie, to standard, który należy utrzymywać. W miejscu, gdzie stoi fotel to tatuażu mogą znajdować się także wydzieliny, np. krew lub ślina. Trzeba pamiętać o codziennym czyszczeniu tych powierzchni.

  • poczekalnia/recepcja

W tej przestrzeni pojawia się dużo osób, nie tylko klienci, ale też osoby towarzyszące, dostawcy, kurierzy. Trzeba pamiętać o dezynfekowaniu sof, foteli, krzeseł, dokładnym myciu stolików, a także klamek. Jeśli powierzchnia na to pozwala, należy dezynfekować także ściany i meble w innych częściach salonu, np. łazience.

Sterylizacja a dezynfekcja

Nie należy mylić tych dwóch pojęć. W artkule skupiamy się na stosowaniu środków dezynfekcyjnych w miejscach, które trudno byłoby poddawać sterylizacji. Przy użyciu różnych technologii, sterylizuje się przede wszystkim narzędzia, które potem są przechowywane w jałowych opakowaniach.

Taka procedura jest konieczna i jako jedyna zapewnia bezpieczeństwo, zapobiegając zarażeniu się zapaleniem wątroby typu C, wirusem HIV, tężcem czy innymi chorobami skóry. Dezynfekcja natomiast obniża liczbę i neutralizuje zarazki do poziomu bezpiecznego dla człowieka, nie pozbywa się ich natomiast w 100%.

Dezynfekcja studia tatuażu pomoże zminimalizować niemal całkowicie ryzyko wystąpienia powikłań po sesji tatuatorskiej. Zachowując wysokie standardy higieny, salony przyciągają klientów, ponieważ obecnie nikt już nie chce narażać swojego zdrowia wykonując tatuaże w domowych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *