Dlaczego porządek jest ważny w biurze

Czy jako dorośli zdajemy sobie sprawę z faktycznego wpływu porządku na naszą pracę i życie? Dowiedz się, dlaczego porządek jest ważny w biurze, a być może Twoja praca będzie bardziej efektywna.

Profesjonalne sprzątanie

Pracodawcy zobowiązani są przez prawo do zapewnienia odpowiednich warunków i higieny pracy, dlatego też właściciele firm decydują się na zatrudnienie dodatkowej osoby do sprzątania lub też stawiają na profesjonalne usługi sprzątające, podejmując współpracę ze specjalistyczną firmą. Bardzo często dochodzi do dylematu, która z tych opcji będzie bardziej opłacalna i korzystna finansowo. Rozważyć trzeba wszystkie aspekty kosztowe.

Pensja nowego pracownika może okazać się niższa niż opłata usług firmy sprzątającej, jednak dochodzą opłaty za ubezpieczenie, składki ZUS, podatki i inne opłaty księgowe, a także zakup sprzętu i środków czyszczących. Do tego porównać trzeba dyspozycyjność – firma sprzątająca jest bardzo elastyczna, jeśli chodzi o dni i godziny pracy – mogą wykonywać swoje usługi w weekendy, a także w późnych godzinach, już po zamknięciu biura. Zestawiając wszystko, nierzadko okazuje się, że profesjonalne usługi sprzątające, jak te oferowane przez firmę Czysty Efekt: https://czystyefekt.pl, są lepszą opcją.

Porządek w biurze – jak cię widzą, tak cię piszą

W biurze dochodzi do ważnych spotkań biznesowych, rozmów z nowymi i obecnymi klientami, telekonferencji. To również miejsce pracy wszystkich zatrudnionych i jednocześnie miejsce, w którym przeprowadza się rozmowy kwalifikacyjne z potencjalnymi pracownikami. Śmiało, można więc powiedzieć, że biuro to wizytówka przedsiębiorstwa i powinno prezentować się elegancko. A idąc tropem starego polskiego przysłowia: „Jak cię widzą, tak cię piszą” – łatwo sobie wyrobić albo też zepsuć opinię na temat firmy.

Podejmując delegatów z innych przedsiębiorstw, którzy przypuszczalnie zostaną naszymi kontrahentami, chcemy zaprezentować się z jak najlepszej strony, dlatego też czystość powierzchni biurowych stanowi istotny aspekt dla każdego przedsiębiorcy. Stanowi ona o dobrej organizacji pracy i poczuciu odpowiedzialności za zewnętrzny wygląd stanowisk pracy.

Co daje porządek pracownikom?

Porządek w biurze wpływa na wydajność i efektywność pracy – zostało to potwierdzone w niejednych badaniach. Higieniczne oraz zadbane miejsce pracy wpływa na zatrudnionych zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Zalegające kurze, zanieczyszczone powietrze w pomieszczeniu czy zabrudzone wykładziny to idealne środowisko do wytwarzania się bakterii i innych mikroorganizmów, co skutkować może w choroby pracowników: alergie, problemy z układem oddechowym i odpornością. Ponadto, porządek wpływa na organizację pracy, kreatywność i wydajność.

Czyste warunki w miejscu pracy oddziałują też na motywację i chęć do wykonywania swoich obowiązków – jesteśmy bardziej zaangażowani i nie traktujemy firmy jako „zło konieczne”, a poniedziałek nie jest aż taki straszny, jak mogłoby się wydawać.

1 komentarz do “Dlaczego porządek jest ważny w biurze

  1. Radek Odpowiedz

    Mądry artykuł. Sam cenię porządek, pomaga mi wtedy łatwiej się skupić. Mam to szczęście, że sprzątanie mnie relaksuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.