Jak stylowo urządzić gabinet psychologa?

Kiedy planujemy aranżacje gabinetu do pracy, myślimy przede wszystkim o sobie: chcemy wszystko mieć pod ręką, wygodnie, zaś sam wystrój ma pomagać w skupieniu i koncentracji. Wszystko zmienia się jednak gdy nasza praca związana jest ściśle z drugim człowiekiem. Wtedy także on musi dobrze czuć się w gabinecie. Psychologowie nazywani są lekarzami dusz. Aby móc skutecznie pomagać przychodzącym do nich osobom, przestrzeń w której pracują musi zostać odpowiednio zaaranżowana. Oto kilka praktycznych wskazówek jak urządzić gabinet by stał się miejscem przyjaznym dla obu stron.

Kolor

Warto zacząć od podstawy, czyli odpowiedniego doboru koloru ścian. W żadnym wypadku nie mogą być to barwy bardzo nasycone, intensywne. Co prawda mocne kolory takie jak czerwień, żółć czy pomarańcz dodają energii i pobudzają do działania, ale w dłuższej perspektywie stają się męczące i przytłaczające. Ryzykowne jest także stosowanie bieli i szarości, które źle skomponowane mogą przywodzić na myśl szpital lub laboratorium, co z pewnością nie pomoże pacjentowi i zrelaksowaniu się. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się pastelowe odcienie. Lekki, chłodny błękit wycisza, wspomaga koncentrację i obniża ciśnienie krwi. Zieleń pomaga w relaksie, kojarzy się z naturą, symbolizuje balans i równowagę. Dobrym pomysłem są także brązy, które przywodzą na myśl stabilność, stateczność, zwiększają poczucie bezpieczeństwa.

Meble

Jednym z najczęściej powtarzanych mitów jest obowiązkowa obecność kozetki w gabinecie psychologa. To stereotyp najczęściej powielany w kinematografii. Należy pamiętać o tym, że głównym zadaniem mebli w gabinecie jest stworzenie odpowiednich warunków do rozmowy. Nie każda osoba odwiedzająca psychologa będzie komfortowo czuć się w leżącej pozycji. Kozetkę z powodzeniem może zastąpić duży, miękki fotel albo sofa. Wybierając meble warto mieć na uwadze kilka czynników: zarówno psycholog jak i jego pacjent będą spędzać na nich dużo czasu, muszą więc być wygodne i solidne, ale jednocześnie ich forma nie może być zbyt wymyślna, rozpraszająca. Rozsądnym wyborem są meble o klasycznych kształtach, wykonane z naturalnych materiałów takich jak drewno, materiał czy skóra. Tego typu materiały cechują się znacznie lepszą haptyką, sprawiają wrażenie ciepłych i przyjaznych, ułatwiając zrelaksowanie.

Sprawdź sofy i fotele, idealnie pasujące do gabinetu psychologa.

Oświetlenie

Często pomijana, ale również istotna kwestia to odpowiednie oświetlenie gabinetu. Najlepiej, gdy jest to naturalne światło słoneczne, kiedy jednak nie dysponujemy oknem lub panuje zima i dzień jest krótki, warto pamiętać by zapewnić więcej niż jedno źródło światła. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest centralne, rozproszone światło, wspomagane dodatkowym, bardziej skoncentrowanym, na przykład przy biurku.

Gabinet jest przestrzenią, która wspomaga rozmowę, zapewnia odwiedzającym poczucie bezpieczeństwa i odprężenia, ale jednocześnie umożliwia skupienie i sprawną pracę psychologowi. Odpowiednia aranżacja jest kluczem do uzyskania tego efektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *