Jakie dokumenty zależy zabrać ze sobą za granicę?

Niezależnie od tego czy wyjeżdżamy na wakacje, czy w poszukiwaniu pracy, za granicą należy mieć przy sobie kilka niezbędnych dokumentów. Podobnie jak w naszym kraju, w innym państwie może kogoś spotkać kontrola tożsamości. Poniżej znajduje się spis najważniejszych dokumentów potrzebnych podczas zagranicznego pobytu.

Dowód osobisty

To najważniejszy dokument podczas każdego wyjazdu. Potrzebny jest, żeby legalnie przekroczyć granicę. W większości krajów Unii Europejskiej dowód osobisty jest wystarczający, żeby potwierdzić swoją tożsamość. Kiedy planuje się dłuższy pobyt, tak jak w przypadku podjęcia pracy, stanowi on podstawę do podpisania umowy lub innych koniecznych zobowiązań urzędowych. Należy jednak pamiętać, żeby przed wyjazdem do państwa spoza Europy, sprawdzić, jakie wymagania formalne trzeba spełnić. Dokąd możemy pojechać z ważnym dowodem lub paszportem, a dokąd potrzebna jest specjalna wiza, umożliwiająca wstęp.

Prawo jazdy

Prawo jady wydane w Polsce jest akceptowane na terenie Unii Europejskiej. W innych miejscach należy posiadać międzynarodowy dokument. Nie trzeba się martwić ponownym zdawaniem egzaminu, wystarczy złożyć wniosek w starostwie powiatowym o wydanie takiej licencji. Warto je mieć przy sobie na urlopie, kiedy chcemy wynająć samochód i na własną rękę organizować wycieczki. Prawo jazdy to także duży atut, gdy staramy się o pracę. To cenna umiejętność szczególnie dla opiekunek osób starszych w Niemczech. Oferty pracy można znaleźć na https://laxocare.pl/oferty/. Posiadanie kwalifikacji na kierowanie pojazdami innych kategorii jest także mile widziane za granicą.

Ubezpieczenie

Przed wyjazdem na wymarzony urlop trzeba pomyśleć również o wykupieniu ubezpieczenia zdrowotnego. Pełny pakiet polisy turystycznej powinien pokrywać koszty leczenia za granicą, następstwa nieszczęśliwych wypadków, a także utraty bagażu czy sytuacji związanych z rezerwacją hotelu. Cenna takiego ubezpieczenia nie jest wysoka, a gwarantuje poczucie spokoju w chwili niepożądanego zdarzenia.

Karta EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego sprawdzi się w przypadku dłuższego pobytu poza granicami kraju. Posiadanie tego dokumentu potwierdza możliwość do skorzystania z darmowej opieki medycznej w państwach europejskich. Proces uzyskania dostępu do karty nie jest trudny, lecz warto złożyć wniosek przynajmniej kilka dni przed planowanym wyjazdem. Założenie karty EKUZ jest bezpłatne.

Bilety

Ten punkt może wydawać się oczywisty, ale nierzadko zdarza się zapomnieć o biletach, które gwarantują przejazd. W dzisiejszych czasach wszystkie bilety rezerwuje się przez internet i gromadzi w telefonach. Warto jednak przed zagranicznym wyjazdem je wydrukować i mieć także w papierowej wersji. Przy tej okazji trzeba też pamiętać o posiadaniu aktualnych legitymacji, które są podstawą do otrzymania oraz potwierdzenia prawa do zniżki. Kiedy decydujecie się na podróż własnym samochodem, nie możecie zapomnieć o dowodzie rejestracyjnym i ubezpieczeniu OC.

Zezwolenie na pobyt

Podczas ubiegania się o zatrudnienie za granicą, nie można zapomnieć, że w niektórych krajach wymagane jest pozwolenie na dłuższy pobyt. Trzeba wypełnić te formalności, jak najszybciej po przyjeździe do nowego kraju. Większość państw Unii Europejskiej oferuje jednak legalny pobyt do trzech miesięcy po przybyciu na miejsce.

Teraz już wiadomo, jakie dokumenty należy zabrać ze sobą za granicę. Koniecznie sprawdź czy twój dowód osobisty oraz inne zaświadczenia są ważne, żeby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień na lotnisku czy przejściu granicznym. Udanej podróży!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *