Różne sposoby zatrudnienia. Plusy i minusy

Różne sposoby zatrudnienia, mają zarówno swoje wady i zalety. Nie ma zatrudnienia idealnego, chyba, że coś się nam takim wydaje i całkowicie nam odpowiada. W każdym razie pracując w korporacji będziemy mieli duże szanse awansu oraz możliwość pracy w międzynarodowym zespole, będąc freelancerem ucieszymy się z pewnością wolnością oraz pracą na własnych warunkach, w małej firmie odetchniemy w milszej i bardziej zgranej atmosferze, a prowadząc własną działalność gospodarczą zostaniemy własnym szefem. Każdy z tych sposobów zatrudnienia wydaje się piękny, lecz w praktyce posiada tyle samo zalety, co i wad.

Korporacja

Praca w korporacji może spełnić nasze ambicje zarówno zawodowe, jak i finansowe. Będziemy mogli się ciągle w niej rozwijać i szkolić, dostaniemy bogaty pakiet socjalny, możliwość awansu oraz pracy w międzynarodowym zespole. Problemem tu jednak jest co innego – praca w korporacji szybko męczy. Nie lubisz być ciągle na pełnych obrotach, przytłacza Cię duża presja, ciągłe nadgodziny i wyścig szczurów? W takim razie praca w korporacji nie jest dla Ciebie. Pomyśl czy Twój charakter pozwoli Ci na rozwój w takim miejscu.

Freelancer

Bycie freelancerem kojarzy się raczej z przyjemnymi rzeczami, przede wszystkim z możliwością zajmowania się pracą wtedy kiedy chcemy oraz w każdym miejscu. Duża wolność, brak szefa nad głową oraz nieograniczone możliwości rozwoju to z pewnością największe zalety bycia freelancerem. Istnieją jednak też duże wady, tj. ciągła pogoń za zleceniami, brak stabilności finansowej, olbrzymia odpowiedzialność za siebie, problem z zachowaniem równowagi między pracą a domem, wielka konkurencja, oszczędność na gorsze dni. Freelancer musi zwracać uwagę na budowanie własnej marki oraz reklamę.

Mała firma

W małej firmie kusi przede wszystkim atmosfera. Zazwyczaj wszystkich znamy i lubimy, więc bywa wręcz rodzinnie. To co jednak się lubi bywa również wadą. Pobłażanie, brak krytyki oraz szczerych rozmów często w małych firmach jest problemem.

Własna działalność gospodarcza

Posiadanie własnej marki, spełnienie ambicji i bycie szefem to z pewnością największe plusy własnej działalności gospodarczej. Rzeczy, które odstrasza od własnego interesu jest bardzo wiele: podatki, walka o klienta, pełna odpowiedzialność, zatrudnienie pracowników, księgowość, rachunki – wszystko to jest na naszej głowie.

Najważniejszym w wyborze sposobu zatrudnienia jest ocena naszego charakteru i jego siły, stwierdzenie, że damy sobie z czymś radę bądź nie. Pomocne w tym wszystkim mogą być wskazówki bliskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *