Twój startup – błędy, których należy się wystrzegać

Założenie własnej działalności marzy się wielu spośród nas, jesteśmy pełni pomysłów i decydujemy się na startup. Jednak często okazuje się, ze czegoś zabrakło i nasze marzenie o uniezależnieniu się i posiadaniu własnej firmy przepada. Co zatem warto wiedzieć o startupach? Na co trzeba uważać, a czego się wystrzegać? W tym artykule przeczytacie o najczęstszych błędach, które popełniamy podczas prowadzenia startupów.

Start up co to, tak naprawdę jest?

Mianem tym można określić przedsiębiorstwo, które dopiero raczkuje na rynku, a jego działania dotyczą rozwiązania problemu, który istnieje, ale jeszcze nikt nie zdołał wymyślić metody, która by go niwelowała. Nie można zatem nazwać startupem firmy, która zainspirowała się inną, już istniejącą ideą, czy produktem. Obok innowacyjności, startup charakteryzuje się tym, że nie ma z góry ustalonej strategii biznesowej, która dawałaby mu zysk, ale jej poszukuje, często dzieje się to poprzez eksperymentowanie. Dodatkowo określenie przedsiębiorstwa startupem jest tymczasowe, po tak zwanym okresie próbnym taka firma albo zdobędzie sukces, albo poniesie klęskę. Niestety wiele start upowców popełnia sztampowe błędy, które po kilku latach prowadzą ich do punktu, w którym zaczynali.

Przecenianie własnych pomysłów

Dla człowieka naturalne jest, żeby myśleć, że wszyscy myślą tak, jak my sami, lub podobnie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo się mylimy. Każdy człowiek jest indywidualną jednostką, która poprzez swoje uwarunkowania genetyczne, jak i wpływ środowiska zewnętrznego został ukształtowany i mimo tego, że wszyscy jesteśmy podobni, to znacząco się różnimy.

Z tego powodu, który fachowo w języku psychologicznym nazywa się efektem fałszywej powszechności, zdaje nam się, że pomysł, który jest według nas świetny, zostanie tak samo odebrany przez społeczeństwo i że inni widzą go, w ten sam sposób, co my. Jednak tak się nie dzieje i nasze raczkujące firmy upadają. Dlatego tak ważne jest, aby spojrzeć na problem z różnych perspektyw, kompleksowo, najlepiej, żeby nie zdawać się na własną intuicję, a zaangażować więcej osób do buzy mózgów.

Nadmierny optymizm

Kolejnym błędnym przekonaniem jest sądzić, że Innym nie wyszło, ale mnie na pewno się uda. Nadmierny optymizm, do którego mamy tendencje, wynika z tego, że lubimy się postrzegać jako ludzi lepszych od innych, lepszych od przeciętnych. Jest to z jednej strony bezpieczne dla naszego zdrowia psychicznego i naszej samooceny, ale z drugiej naraża nas na poniesienie porażki. Dlaczego?

Ponieważ nie zakładamy, że może nam się nie udać. A takie założenie trzeba przyjąć, aby się zabezpieczyć, odpowiednio przewidywać pewne komplikacje, które na naszej drodze mogą się pojawić. Musimy snuć plany, przeprowadzić konieczne analizy, przykładowo zysków i strat, czy też inne kalkulacje. Musimy być co do siebie bardziej krytyczni, wtedy osiągnięcie sukcesu stanie się bardziej prawdopodobne.

Brak zwrócenia uwagi na konieczność promocji

W dzisiejszych czasach promocja jest niezbędna, można to robić na różne sposoby, jednak nie można dopuścić do takiej sytuacji, w której akcji promocyjnych nie prowadzimy wcale. Oczywiście na początku nie mamy wystarczających środków, aby płacić krocie na reklamę z rozmachem, jednak musimy przeznaczyć, chociaż jakąś niewielką część budżetu na nią.

Oprócz zaakceptowania konieczności takich działań musimy się zastanowić nad odpowiednią strategią marketingową, ponieważ nic nie może tutaj być przypadkowe. Najlepiej od początku budować określony wizerunek marki, który doda naszemu przedsiębiorstwu autentyczności i sprawi, że proces budowania zaufania między nami a klientem będzie dużo sprawniejszy.

Startupy są świetnym rozwiązaniem, dla tych, którzy mają dobry, oryginalny pomysł, na który nikt dotychczas jeszcze nie wpadł. Jednak należy pamiętać, że oprócz tego podstawowego czynnika, nie popełnić błędów, które skutecznie mogą pokrzyżować nasze plany.

Najważniejszą zasadą dla start upowców powinno być ograniczone zaufanie co do swoich sądów, bądźmy co do siebie krytyczni, zadawajmy pytania, starajmy się obalić nasze pomysły, ponieważ tylko w ten sposób uda nam się przewidzieć pewne trudności, które czyhają na nas na tej trudnej drodze, jaką jest prowadzenie własnego biznesu.

1 komentarz do “Twój startup – błędy, których należy się wystrzegać

  1. piotr Odpowiedz

    W celu unikania błędów musimy posiadać odpowiednią wiedzę, którą możemy uzyskać poprzez uczestnictwo w szkoleniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *